آویزان کردن اسلام دانشگاه دانشگاه پایگاه استنادی

آویزان کردن: اسلام دانشگاه دانشگاه پایگاه استنادی رتبه بندی دانشگاه تهران دانشگاه برتر هیات علمی

گت بلاگز علمی پزشکی ۵ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی «کیو اس» جزء برترین‌ها شدند

سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام با اشاره به انتشار نتیجه های رتبه بندی کیو اس سال ۲۰۱۸ گفت: ۵ دانشگاه کشور در این رتبه بندی به عنوان برترین دانشگاه‌ها

۵ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی «کیو اس» جزء برترین‌ها شدند

به گزارشحوزه دانشگاهیگروه علمی پزشكی گروه تحریریه سایت جوان؛ به نقل از پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام، محمدجواد دهقانی گفت: نتیجه های رتبه بندی سال ۲۰۱۸ میلادی کیواس که به تازگی انتشار یافته است نشان از حضور ۵ دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، پایتخت کشور عزیزمان ایران و شهید بهشتی در جمع ۹۵۹ دانشگاه برتر دنیا دارد.
وی افزود: در این رتبه بندی دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه ۴۸۰ -۴۷۱، صنعتی امیرکبیر با رتبه ۵۵۰ -۵۰۱، علم و صنعت کشور عزیزمان ایران با رتبه ۶۰۰ -۵۵۱، پایتخت کشور عزیزمان ایران با رتبه ۶۵۰ -۶۰۱ و شهید بهشتی با رتبه ۱۰۰۰ -۸۰۱ حضور یافتند.

عبارات مهم : اسلام

سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام اظهار کرد: کیو اس به عنوان یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی، هرساله دانشگاه های برتر دنیا را رتبه بندی می کند.
دهقانی تاکید کرد: کیو اس در سال ۲۰۱۸ میلادی تعداد ۹۵۹ دانشگاه از ۸۴ کشور را تحت پوشش رتبه بندی جهانی خود قرار داده هست. روش شناسی رتبه بندی جهانی کیواس بر اساس دامنه گسترده ای از فعالیت های دانشگاهی طراحی شده است است.
وی افزود: دانشگاه ها به وسیله ۶ شاخص در قالب ۴ حوزه کلی آموزش، پژوهش، توانایی جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزیابی می شوند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام گفت: بررسی شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن ۱۰ درصد، نسبت اعضای هیات علمی بین المللی با وزن ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین المللی با وزن ۵ درصد، میزان استنادات به ازای هر عضو هیات علمی با وزن ۲۰ درصد و نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد شش شاخص این رتبه بندی بشمار می روند.
دهقانی بیان کرد: پایگاه رتبه بندی کیو اس جهت بررسی تعداد مقالات پژوهشی، اطلاعات پنج ساله دانشگاه ها را در پایگاه استنادی اسکوپوس مورد بررسی قرار می دهد.
وی تاکید کرد: در رتبه بندی جهانی سال ۲۰۱۸ میلادی کیواس، موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) جهت ششمین دوره متوالی عنوان برترین دانشگاه دنیا را به دست آورده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام افزود: دانشگاه های استنفورد، هاروارد، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، کمبریج، آکسفورد، کالج لندن، امپریال کالج لندن، شیکاگو و موسسه تکنولوژی فدرال زوریخ سوئیس به ترتیب رتبه دوم تا دهم را در رتبه بندی جهانی سال ۲۰۱۸ کیو اس کسب کردند.
وضعیت دانشگاه های برتر قاره های متفاوت در رتبه بندی ۲۰۱۸ کیواس
دهقانی اظهار کرد: در رتبه بندی جهانی کیواس ۱۸۳ دانشگاه در آمریکای شمالی، ۲۵۲ دانشگاه از قاره آسیا، ۳۶۹ دانشگاه از قاره اروپا، ۱۸ دانشگاه از قاره آفریقا، ۸۹ دانشگاه از قاره آمریکای لاتین و ۴۵ دانشگاه از قاره استرالیا دانشگاه های برتر دنیا در سال ۲۰۱۸ را تشکیل می دهند.
قاره اروپا
وی افزود: در این رتبه بندی در مجموع ۳۶۹ دانشگاه از کشورهای اروپایی حضور دارند که دانشگاه های کمبریج، آکسفورد، کالج لندن و امپریال کالج لندن از انگلستان با رتبه های ۵، ۶، ۷ و ۸ جهانی به عنوان ۴ دانشگاه برتر اروپا معرفی شدند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام گفت: موسسه تکنولوژی فدرال زوریخ از کشور سوئیس و حائز رتبه ۱۰ دنیا و ۵ اروپا، به عنوان برترین دانشگاه های قاره اروپا خارج از کشور انگلستان آشنا شد. اگرچه کشور انگلستان منزل برترین دانشگاه های اروپایی است با این حال نتیجه های رتبه بندی سال ۲۰۱۸ کیو اس نشان داد که ۵۱ دانشگاه از ۷۶ دانشگاه آن دچار افت رتبه شدند.
قاره آسیا
دهقانی ادامه داد: بر خلاف اروپا، دانشگاه های آسیایی و جوان هر ساله نتیجه های نظام های رتبه بندی را دستخوش عوض کردن و تحول می کنند. در رتبه بندی کیواس در مجموع ۲۵۲ دانشگاه از قاره آسیا حضور دارند که دانشگاه های صنعتی نانیانگ سنگاپور با رتبه ۱۱، ملی سنگاپور با رتبه ۱۵، تسینگهوا از چین با رتبه ۲۵ جهانی، هنگ­کنگ با رتبه ۲۶ جهانی و توکیو از ژاپن با رتبه ۲۸ برترین دانشگاههای این قاره را تشکیل می دهند.
وی تاکید کرد: در رتبه بندی کیواس دانشگاه هایی، چون صنعتی نانیانگ و پیشرفته علم و صنعت کره که بر بعد صنعت تمرکز یافته اند توانسته اند با رشد جایگاه نتیجه های خیره کنند ای از خود نشان دهند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام افزود: همچنین از کشور چین ۳۹ دانشگاه در این رتبه بندی حاضر شده است اند و دانشگاه تسینگهوآ که برترین دانشگاه این کشور بشمار می رود، رتبه ۲۵ جهانی و ۳ آسیا را کسب کرده است.
دهقانی اظهار کرد: ۶ دانشگاه این کشور در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند که این تعداد در سال گذشته برابر با ۴ دانشگاه بوده است.
وی عنوان کرد: کشور هند نیز در سال ۲۰۱۸ تعداد دانشگاه های برتر خود را در بازه ۲۰۰ دانشگاه برتر از ۲ دانشگاه در سال ۲۰۱۷ به ۳ دانشگاه در سال ۲۰۱۸ ارتقا داده است.
آمریکای شمالی
سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام افزود: براساس این رتبه بندی در مجموع ۱۸۳ دانشگاه از این قاره حضور دارند که موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد و موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، از ایالات متحده آمریکا با رتبه های ۱، ۲، ۳ و ۴ جهانی، برترین دانشگاه های قاره آمریکای شمالی و دنیا را تشکیل می دهند.
دهقانی تصریح کرد: همچنین دانشگاه تورنتو کانادا نیز با کسب رتبه جهانی ۳۱ برترین دانشگاه این کشور معرفی شد.
آمریکای لاتین
وی عنوان کرد: در این رتبه بندی در مجموع ۸۹ دانشگاه از آمریکای لاتین حضور دارند که دانشگاه های بوینس آیرس از آرژانتین با رتبه ۷۵ جهانی، سائوپائولو با رتبه ۱۲۱ جهانی، ملی مکزیک در رتبه ۱۲۲ جهانی و کاتولیک شیلی با رتبه ۱۳۷ برترین دانشگاه های این قاره را تشکیل می دهند.
قاره استرالیا
سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام گفت: براساس این رتبه بندی در مجموع ۴۵ دانشگاه از قاره استرالیا حضور دارند که ۵ دانشگاه آن در جمع ۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند. دانشگاه ملی استرالیا با رتبه ۲۰، دانشگاه ملبورن با رتبه ۴۱ و دانشگاه نیو ساوت ولز با رتبه ۴۵ به عنوان ۳ دانشگاه برتر این قاره معرفی شدند.
قاره آفریقا
دهقانی یادآور شد: در این رتبه بندی در مجموع ۱۸ دانشگاه از قاره آفریقا حضور دارند که دانشگاه های کیپ تاون با رتبه ۱۹۱، استلنبوش با رتبه ۳۶۱ و ویتواترسرند با رتبه ۳۶۴ از کشورآفریقای جنوبی برترین دانشگاه های این قاره را تشکیل می دهند.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: اسلام | دانشگاه | دانشگاه | پایگاه استنادی | رتبه بندی | دانشگاه تهران | دانشگاه برتر | هیات علمی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog